Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?

Otwarta przestrzeń, wysokie sufity i duże okna, beton i cegła oraz surowa kolorystyka i lampy rodem ze starej fabryki – tak kojarzy się coraz popularniejszy w Polsce styl loftowy, zwany także industrialnym. Jak urządzić wnętrze w stylu loft? Jaka kolorystyka, meble, oświetlenie i dodatki się sprawdzą? Podpowiadamy!

Ogromna przestrzeń w starej fabryce, surowy beton, piękna naturalna cegła i ogromne okna – wielu z nas chciałoby tak mieszkać, ale niestety nieczęsto trafia się taka możliwość. Prawdziwe lofty, czyli mieszkania w dawnych budynkach przemysłowych, to rzadkość, zwłaszcza w Polsce. Na szczęście istnieje sporo sprytnych rozwiązań, które pozwolą urządzić mieszkanie loftowe także na mniejszym metrażu i w budynkach, które nie mają nic wspólnego z architekturą o charakterze industrialnym.

Skąd wzięła się moda na lofty?

Styl loftowy sięga swoją historią kilkadziesiąt lat wstecz. Narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. W przemysłowych dzielnicach amerykańskich miast (np. w nowojorskiej SoHo) po recesji, która miała miejsce w latach 50., pozostało wiele opuszczonych fabryk i magazynów. Te początkowo brudne, zaniedbane, a nawet niebezpieczne miejsca zaczęli stopniowo zasiedlać i zmieniać na mieszkania oraz pracownie awangardowi malarze, pisarze, rzeźbiarze, muzycy i inni przedstawiciele bohemy.

A że, jak to z artystami bywa, nie było ich stać na solidny remont, ogromne i otwarte przestrzenie pozostawiali w dużym stopniu w stanie oryginalnym, stąd obecność surowego betonu, odsłoniętych ceglanych ścian, rur, kabli i fabrycznego oświetlenia. To, co zaczęło się jako ekonomiczna konieczność, wkrótce stało się po prostu modne, a mieszkanie w starej fabryce było przedmiotem pożądania wielu osób, w tym tych z bogatego świata mody czy show-biznesu.

Czym wyróżnia się styl loftowy we wnętrzu?

  • Wystrój loftowy oznacza surową i minimalistyczną aranżację. Zasada „less is more” dotyczy wyposażenia i mebli oraz doboru kolorystyki, materiałów na podłogi czy ściany i dodatków.
  • Styl loftowy lubi stonowane i neutralne barwy, nawiązujące do swoich korzeni, czyli wnętrz przemysłowych. Odpowiednie kolory to szary, biały i czarny oraz kolor ceglany i surowego drewna. Żywe barwy, takie jak czerwień, zieleń czy kolor żółty pojawiają się jedynie w dodatkach.
  • Materiały wykończeniowe charakterystyczne dla stylu industrialnego to szary beton (lub jego imitacja), cegła w kolorze czerwieni lub ewentualnie ochry, stal, w tym także malowana proszkowo (np. na kolor czarny) i szkło.
  • Styl loftowy eksponuje to, co zwykle staramy się w trakcie remontu ukryć – detale konstrukcyjne, rury, instalacje, w tym elektryczne np. kable. W loftowych wnętrzach dobrze jest zostawić niewykończone, betonowe ściany, odkryć starą cegłę czy postawić na podłogę z surowego betonu lub ewentualnie wykończoną mikrocementem.
  • Mieszkanie loftowe powinno być otwarte i przestronne – lepiej zrezygnować z tradycyjnych ścian działowych, a przestrzeń wydzielić przy pomocy szklanych ścianek z czarnymi, metalowymi szprosami lub pozostawić całkowicie otwartą.

Jak urządzić salon w loftowym stylu?

Jak zaaranżować salon w stylu loft? Najważniejsza cecha takiego wnętrza to przestronność i oszczędna forma. Postaw więc na stonowaną paletę kolorystyczną, ograniczoną do bieli, czerni i szarości. Możesz przy tym dobrać do niej kontrastowe akcenty, np. w postaci ściany z czerwonej cegły, a całość ocieplić naturalnym, jasnym drewnem (drewniana podłoga lub lite drewniane meble).

Dobrym rozwiązaniem będzie beton architektoniczny lub płyty z rysunkiem betonu na ścianach albo na podłodze. Na tle betonu wyeksponuj dużą sofę lub narożnik (jeśli masz miejsce – najlepiej modułową). Kolor mebli wypoczynkowych w salonie zależy od Twoich upodobań. Jeśli zależy Ci na monochromatycznym wnętrzu, niech sofa czy narożnik ma kolor szary czy czarny. Jeśli jednak lubisz kolorowe akcenty, równie dobrze sprawdzi się kanapa w kolorze brązowym czy rudym. Inne dobre propozycje to granat i inne odcienie niebieskiego, czerwony lub szmaragdowa zieleń.

Do kanapy dobierz stolik kawowy w industrialnym stylu. Najlepszy pomysł to czarny, metalowy stolik lub mebel z drewnianym surowym blatem i czarną, metalową podstawą. Dobrze sprawdzą się także inne meble w loftowym stylu (metalowe lub stalowo-drewniane regały i wiszące półki).

Świetnym akcentem będą też meble w stylu vintage, np. fotel z PRL czy komoda vintage. Jeśli chcesz połączyć styl loft z glamour, możesz jako kontrastowy akcent powiesić kryształowy żyrandol lub dekoracyjne lustro na ścianie. Styl loftowy jest stylem eklektycznym, co oznacza, że dobrze wygląda w połączeniu z elementami z innych stylistyk.

Loftowa kuchnia – pomysły i inspiracje

Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w stylu loftowym, pamiętaj, że wnętrze powinno być spójne. Do salonu industrialnego warto więc dobrać pasującą do niego kuchnię, zwłaszcza gdy jest połączona z pokojem dziennym jako aneks kuchenny.

Co wyróżnia loftową kuchnię? Kolorystyka ścian powinna być stonowana i nieco surowa. Postaw na ściany pomalowane na biało lub wykończ je betonem architektonicznym, naturalną cegłą lub płytkami imitującymi beton (w przypadku cegły w kuchni kluczowa sprawa to jej impregnacja!).

Zabudowa kuchenna w stylu loftowym jest prosta i surowa. Idealna kolorystyka szafek to biel, czerń lub szarość, koniecznie z matowym wykończeniem. Blaty kuchenne warto dobrać drewniane (np. jasny dąb) lub czarne – tu dobry pomysł to granit. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by do kuchni w stylu loft wprowadzić nieco koloru, np. w postaci szafek kuchennych w kolorze butelkowej zieleni.

Całość ozdabiamy loftowym oświetleniem i czarnymi dodatkami. Także sprzęt AGD, taki jak płyta, piekarnik czy lodówka, powinien być czarny lub w zabudowie.

Meble w stylu industrialnym – co się sprawdzi?

Jakie meble pasują do stylu loftowego? Liczą się proste kształty i surowa linia oraz brak ozdobników. Zasada ta dotyczy mebli wypoczynkowych, czyli sof, narożników lub foteli, ale też mebli jak komoda, regał czy szafka wisząca. Sprawdzą się proste meble przypominające nieco wyposażenie warsztatów – metalowe lub stalowe z drewnianymi półkami.

Dobrym pomysłem będzie duży drewniany stół lub meble z drewnianymi blatami, ale stalową podstawą malowaną proszkowo na kolor czarny. Jeśli lubisz rośliny we wnętrzu, umieść je w stalowych, wiszących lub ściennych kwietnikach lub postaw na metalowym regale.

Jeśli podobają Ci się kontrasty, możesz je wprowadzić w dodatkach lub dobrać do stonowanej całości jeden barwny element, np. kolorowy fotel.

Loftowe oświetlenie

Jednym z najważniejszym elementów stylu loftowego jest industrialne oświetlenie. Co się sprawdzi? Druciane lampy lub dekoracyjne żarówki typu Edison powieszone bez oprawy na czarnych lub kolorowych kablach.

Jeśli masz taką możliwość, kup (np. na aukcji w internecie lub w sklepie ze skarbami vintage) autentyczne przemysłowe lampy. W sklepach bez najmniejszego problemu zamówisz też oświetlenie stylizowane na loftowe – metalowe, z dużym kloszem, wiszące np. na łańcuchu. Możesz wybrać czarne lub postawić na kolorowy akcent – niebieski, pomarańczowy, zielony czy żółty.

W loftowym wnętrzu dobrze będą wyglądać też współczesne, minimalistyczne szynoprzewody, a także podtynkowe lub natynkowe geometryczne oprawy w czarnym kolorze.

Mieszkanie w stylu loft to dobra propozycja nie tylko na duży metraż. Dobrze zaprojektowane i urządzone z umiarem małe wnętrze w stylu loft także będzie prezentować się zjawiskowo. Jeśli lubisz niepowtarzalny wystrój wnętrz, surowe materiały i odważne pomysły, pokochasz też styl loftowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *