Styl klasyczny we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Czym wyróżnia się styl klasyczny w aranżacji wnętrz? To miłość do tradycyjnych motywów i wzorów z przeszłości, ale przede wszystkim harmonia i ponadczasowość. Właśnie dlatego styl klasyczny nigdy nie wyjdzie z mody. Jest po prostu ponad nią! Estetyczne, harmonijne, uniwersalne, czyli właśnie klasyczne wnętrza zawsze będą na topie.

Choć od czasu, gdy style łączone z klasyką rządziły na salonach, pojawiło się wiele popularnych tendencji, takich jak modernizm, minimalizm czy współczesne style, jak loft czy glamour, klasyka ciągle ma swoich zwolenników. Trudno się temu dziwić. Styl klasyczny we wnętrzach jest przyjazny, bezpieczny, a przede wszystkim ponadczasowy. Sprawdzi się na dużym metrażu i w małym mieszkaniu w bloku. Nie przestaje być modny nawet po latach, bo korzysta z naturalnej, uniwersalnej palety barwy i wzorów, które pasują wszędzie. Klasyczne znaczy więc eleganckie, w dobrym guście, ale także wygodne i przytulne.

Styl klasyczny w domu – czym się charakteryzuje?

Styl klasyczny w mieszkaniu spodoba się wszystkim tym, którzy nie lubią pogoni za chwilowymi trendami. Jeśli nie wertujesz magazynów wnętrzarskich i nie śledzisz nowinek na Instagramie, a chcesz po prostu mieszkać wygodnie i tak, by nie trzeba było robić remontu co kilka lat, wybierz klasyczne rozwiązania, a na pewno nie pożałujesz.

Klasyka we wnętrzach lubi nawiązania do historii, ale nie czerpie z żadnej konkretnej epoki. Możesz więc znaleźć tu inspiracje stylem paryskich kamienic, angielskich rezydencji, włoską elegancją, ale także odniesienia do stylów historycznych, jak np. regencja, styl wiktoriański, edwardiański czy barokowy. Tym, co je wszystkie łączy, jest harmonia, symetria i klasyczne proporcje – i to jest właśnie kwintesencja stylu klasycznego w domu.

Co się sprawdzi w takiej aranżacji wnętrza? Po pierwsze, ponadczasowość, którą widać w doborze materiałów, form oraz kolorystyki. Materiały na podłogi, ściany, meble i dodatki powinny być naturalne i bardzo dobre jakościowo. Sprawdzi się więc szlachetne drewno i kamień, szkło, ceramika oraz metale jak np. mosiądz. Podobnie z tkaninami – wykorzystuj tylko te naturalne i zadbaj, aby miały jakość na lata, a nie tylko na jeden sezon.

Styl klasyczny nie ceni sztucznych tworzyw, surowego betonu, stali – to materiały zarezerwowane raczej dla nowocześniejszych wnętrz. Lubi natomiast ocieplające dom tkaniny – sute zasłony, wzorzyste perskie dywany, poduszki dekoracyjne oraz miękką tapicerkę mebli i naturalną skórę.

Jaka kolorystyka sprawdzi się w przypadku klasycznej aranżacji? Przede wszystkim stonowana – zarówno w przypadku podłóg i ścian, jak i mebli oraz dodatków. Będą to więc odcienie bieli, beże, kremy, szarości i brązy – bezpieczne, przyjazne i ciepłe kolory ziemi i drewna. Możesz poszerzyć tę paletę o akcenty w mocniejszych, ale dalej naturalnych kolorach z gamy zieleni, błękitów, granatów, pasteli czy szlachetnej, ciemnej czerwieni.

Ważną rolę w stylu klasycznym we wnętrzach odgrywają antyki – meble i dekoracje. Powinny być w swoim naturalnym, szlachetnym wydaniu – odpada więc postarzanie, a zwłaszcza bielenie mebli, tak typowe np. dla stylu shabby chic. Sprawdzą się za to solidne, tradycyjne, drewniane meble i dodatki rodem z minionych epok.

Salon w stylu klasycznym – podpowiadamy, jak urządzić

Choć styl klasyczny czerpie z różnych epok, nie powinien być mylony np. ze stylami historycznymi czy stylem pałacowym. Dlatego sprawdzą się w nim rozwiązania tradycyjne, eleganckie i ponadczasowe, a niekoniecznie ozdobne i kapiące złotem. Salon w stylu klasycznym musi być więc przede wszystkim pełen harmonii, symetryczny i stonowany.

Szczególnie starannie warto zaaranżować strefę wypoczynkową, bo będzie wizytówką klasycznego salonu. Może się tu pojawić sofa lub narożnik raczej w tradycyjnym stylu, skórzana lub tapicerowana – sprawdzą się np. meble na wysokich nóżkach. Przy sofie postaw drewniany lub marmurowy stolik kawowy. Na podłodze przyda się tradycyjny, wzorzysty dywan (np. perski), na oknach – klasyczne zasłony i firanki. Wszystko powinno być wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów (drewno, skóra, kamień, tkanina) i w stonowanych barwach – przede wszystkim w gamie beży i brązów.

Na ścianach mogą pojawić się tapety, np. angielskie, z kwiatowym wzorem lub w ponadczasowe pasy. Dobrym wyjściem są boazerie angielskie, czyli prostokątne panele, układane do ok. 90 cm nad podłogą i wykonane z drewna lub fornirowanej płyty. Częstym rozwiązaniem jest dodatkowo tapeta, którą wykańcza się ścianę nad taką boazerią. Na podłodze w klasycznym salonie nie może zabraknąć drewna – najlepiej w postaci parkietu z jodełką klasyczną lub chevron.

Dekoracje i dodatki w salonie w stylu klasycznym trzeba dobierać z umiarem. Nie stawiaj na pstrokate wzory, nadmiar motywów, tanie dekoracje z tworzywa. Lepiej wybrać kilka dodatków, ale dobrej jakości i klasycznych w charakterze.

Sypialnia – styl klasyczny świetnie się tu sprawdzi!

Styl klasyczny znakomicie się nadaje do aranżacji sypialni. To pomieszczenie powinno być oazą spokoju, relaksu i harmonii. Stonowana i naturalna klasyka to idealny wybór do wnętrza, w którym się odpoczywa. Jak urządzić sypialnię w stylu klasycznym?

Podstawą będzie oczywiście znajdujące się w centrum łóżko. Możesz postawić na solidny drewniany model lub klasyczne łóżko z kutego żelaza. Równie dobrze jednak sprawdzi się łóżko tapicerowane, najlepiej z wysokim, pikowanym zagłówkiem. Kolorystyka mebli w sypialni musi być neutralna i stonowana – idealny pomysł to biel, beże, brązy i szarości, ewentualnie stonowana zieleń lub granat albo biel w połączeniu z czernią.

Jak wykończyć ścianę za łóżkiem w klasycznej sypialni? Postaw np. na boazerię angielską, a nad nią tapetę w pionowe pasy albo wzory rodem z angielskich czy francuskich wnętrz. Możesz też po prostu pomalować ścianę farbą w stonowanym i ponadczasowym kolorze. W klasycznej sypialni nie może zabraknąć tradycyjnej szafy (będzie wyglądać lepiej niż ukryta zabudowa) i eleganckiego, tradycyjnego w stylu oświetlenia np. z kloszami z tkaniny. Mała ilość wzorów i brak intensywnych kolorów to także wyróżniki sypialni w stylu klasycznym.

Kuchnia klasyczna – jak ją zaaranżować!

Styl klasyczny we wnętrzach dotyczy także aranżacji kuchni. Jak wygląda klasyczna kuchnia? Podobnie jak inne pomieszczenia, najważniejsze zasady to umiar, ponadczasowość i harmonia. Kuchenne szafki powinny być drewniane i jasne (np. białe, kremowe, szare, beżowe), ewentualnie lite i w kolorze naturalnego drewna.

Cechą charakterystyczną kuchni w stylu klasycznym są zdobienia. Sprawdzą się frezowane fronty, drewniane shuttersy, przeszklenia ze szprosami, ażury i zdobienia oraz klasyczne, np. porcelanowe lub mosiężne uchwyty. Część półek można pozostawić otwartych – świetnie się nadają do eksponowania ozdobnej porcelany czy innych pamiątek, tak typowych dla przytulnego i ciepłego stylu klasycznego.

Klasyczna łazienka – dla miłośników ponadczasowych rozwiązań

Styl klasyczny we wnętrzach to również aranżacja łazienki. Wbrew pozorom nie będzie to „babcine” wnętrze (to raczej byłaby łazienka w klimacie retro), ale naturalne, ponadczasowe i harmonijne pomieszczenie. W łazience klasycznej królować więc będą naturalne wzory, np. białe płytki metro lub kafle ze wzorem drewna czy marmuru, elegancka, obła ceramika (żadnych geometrycznych, kwadratowych i surowych wzorów), klasyczne w stylu baterie oraz meble jak np. eleganckie komody pod umywalkę z porcelanowymi uchwytami i frezowanymi frontami. Przyda się też piękna wanna wolnostojąca.

Klasyczne wnętrza mają mnóstwo zwolenników! Jeśli i ty marzysz o takiej aranżacji, mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci urządzić mieszkanie inspirowane klasyką!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *