Francuski styl we wnętrzach – jak urządzić takie wnętrze?

Kto nie marzył o mieszkaniu w stylu francuskiej kamienicy? Takie wnętrza mają niepowtarzalny klimat, który zachwyca zwłaszcza miłośników klasyki i aranżacji inspirowanych przeszłością. Jak urządzić wnętrze we francuskim stylu? Czy masz szansę na taki wystrój, jeśli nie mieszkasz w kamienicy? Oto nasz krótki przewodnik po francuskich wnętrzach!

Jakie masz skojarzenia, jeśli przychodzi Ci do głowy hasło „mieszkanie w stylu francuskiej kamienicy”? Wysokie sufity, przestronne pokoje, sztukateria, parkiet we francuską jodełkę? Biały kominek, fotele-ludwiki i lustra w złoconych ramach? A może galeria stylowych obrazów na ścianie i słynna francuska nonszalancka elegancja? To wszystko elementy francuskiego stylu, którego nie sposób pomylić z żadnym innym pomysłem na wystrój wnętrza.

Aranżacje wnętrz inspirowanych Francją mają różne oblicza, od charakterystycznego, ozdobnego stylu barokowego, który wiąże się z panowaniem słynnego Króla-Słońce i jego następców, po wille na lawendowych wzgórzach Prowansji. Ale tym, co najczęściej rozumie się obecnie przez „styl francuski”, jest eklektyczne, artystyczne i przestronne wnętrze inspirowane paryskimi kamienicami.

Francuskie wnętrza – charakterystyczne cechy mieszkań w kamienicach Paryża

Francuski styl we wnętrzach to przede wszystkim przestrzeń. Nie musisz mieszkać w stuletniej kamienicy, ale typowe dla tego stylu elementy będzie Ci ciężko zastosować w niskiej, dwudziestometrowej kawalerce. Paryskie mieszkania zachwycają wysokimi sufitami i przestronnymi pomieszczeniami. Oprócz tego charakterystyczne dla oryginalnych wnętrz w stolicy Francji są zazwyczaj duże okna – tzw. porte-fenêtre, czyli wysokie przeszklenia, sięgające od podłogi do sufitu i zabezpieczone od zewnątrz balustradą.

Paryskie mieszkania często mają ściany pokryte sztukaterią i – ponieważ kiedyś należało każde mieszkanie ogrzewać osobno – marmurowe kominki. Podłogi najczęściej dobierało się drewniane (dębowe), ułożone w charakterystyczną jodełkę chevron.

Skąd pochodzi francuski styl wnętrza i dlaczego kamienice w Paryżu są tak eleganckie?

Jak to się stało, że akurat w stolicy Francji wykształcił się tak charakterystyczny styl aranżacji wnętrz? Duża w tym zasługa twórcy XIX-wiecznej przebudowy Paryża, Georgesa Haussmanna. W latach 1852-1870 miasto stało się areną ogromnych prac modernizacyjnych. Wyburzono połowę starych, często średniowiecznych budynków. Przy prostych, szerokich ulicach jak grzyby po deszczu powstawały eleganckie kamienice, każda o przestronnych wnętrzach, wysokich sufitach, ozdobnych klatkach schodowych i stonowanych elewacjach, które dziś powszechnie utożsamiamy właśnie ze stylem paryskim.

Georges Haussmann (podobnie jak kilkadziesiąt lat później twórcy modernistycznej Gdyni) chciał, aby Paryżanie mieszkali w dobrze doświetlonych, dużych mieszkaniach, nowoczesnych pod względem urządzeń sanitarnych, ale urządzonych w sposób tradycyjny, z inspiracjami z okresu baroku, rokoko, regencji, nawiązujących do greckiej klasyki i paryskich pałaców zamożnych arystokratów i mieszczan. Dlatego we francuskich wnętrzach, które wtedy powstały, nie brakowało sztukaterii, ozdobnych gzymsów i kominków, dębowych parkietów, złoconych mebli i dodatków, ale w stonowanym i raczej powściągliwym stylu.

Francuski styl we wnętrzach – tak je urządzisz! Najważniejsze zasady!

Francuzi kochają swoją przeszłość i chętnie nawiązują do historii. Nie znaczy to jednak, że mieszkanie w stylu francuskim ma się stać współczesnym muzeum! Wręcz przeciwnie, to właśnie eklektyzm, czyli sztuka łączenia różnych stylistyk i starego z nowym, jest cechą charakterystyczną francuskiego stylu wnętrza. W mieszkaniu w stylu francuskim możesz więc połączyć klasyczne krzesła ludwiki z zupełnie współczesnym wzornictwem, także tym spod kreski światowych designerów, np. modernistów jak Ludwig Mies van der Rohe czy Charles i Ray Eeames, ale i np. z przykładami młodego, polskiego designu.

Francuskie wnętrza muszą być przestronne. Jasna, dobrze doświetlona dziennym światłem przestrzeń pojawia się nie tylko w części dziennej, ale także w pokojach do pracy czy sypialniach. Aby ją podkreślić, pomieszczenia maluje się na jasny kolor, zasłony wiesza pod samym sufitem (np. ukrywając karnisz, aby wnętrze wyglądało na wyższe) i inwestuje w duże lustrzane powierzchnie, które dodatkowo powiększają optycznie pomieszczenia.

W przestronnym, francuskim wnętrzu, nie może zabraknąć elementów wystroju i detali nawiązujących do przeszłości. Będzie to np. ozdobny kominek albo kamienny portal kominkowy (najczęściej biały), sztukaterie w stylu francuskim, boazerie, drewniane okna i drzwi oraz dębowe podłogi w jodełkę.

Jaka kolorystyka się sprawdzi w mieszkaniu w stylu francuskiej kamienicy?

Przede wszystkim biel i jej „złamane” odcienie – kolor kremowy, magnoliowy, kość słoniowa, alabastrowy, porcelanowy oraz jasne odcienie beżu, takie jak écru, perłowy czy stara koronka. Idealnie pasują tu także jasne odcienie szarości – platynowy, popielaty i gołębi.

Jako uzupełnienie jasnej, neutralnej palety mogą pojawić się mocniejsze barwy, które sprawią, że wnętrze wyda się ciekawsze i nabierze życia. Najczęstszy wybór to szmaragdowa albo butelkowa zieleń, granat i kobalt, ugier, ochra, musztardowy żółty i bordowy. Do wnętrza francuskiego pasuję też kolory metali, przede wszystkim złota i mosiądzu.

We wnętrzach inspirowanych stylem francuskim nie może zabraknąć ozdobnej sztukaterii lub białej boazerii, zwanej angielską (drewniane panele montowane od podłogi do ok. 90 cm nad nią). Między sufitem a ścianą może pojawić się biały, dekoracyjny gzyms. Na suficie – sztukateria w narożnikach lub w okolicy wiszącego żyrandola.

Jak dobrać meble do wnętrza w stylu francuskim?

Charakterystyczna cecha wnętrz w stylu francuskim to łączenie różnych stylów, luz i niewymuszona elegancja. Mieszkanie nie powinno więc być puste ani urządzone „pod linijkę”. Mogą się tu pojawić stare, nieodnowione meble, pamiątki na półkach czy stosy książek i gazet – wszystko co sprawia, że wnętrze żyje i służy konkretnym ludziom. Jednocześnie jednak całą aranżację łączy spójna i harmonijna kompozycja, tak trudna, niestety, do podrobienia.

Meble we wnętrzach francuskim wyglądają klasycznie i raczej elegancko. Pojawiają się dobrej jakości, tradycyjne tkaniny – aksamit, wełna, jedwab czy boucle, czyli charakterystyczna tkanina z „węzełkami”. Materiały, z których wykonano meble, to często naturalne drewno (lite lub fornirowane), marmur, szkło czy mosiądz.

Meble w stylu francuskim muszą wyglądać lekko – nie mogą zagracać pomieszczenia, aby nie tracić wrażenia przestronności. Jeśli kanapa, to na wysokich nóżkach i klasyczna w stylu (nawet z elementami barokowymi, np. w stylu Ludwika). Jeśli krzesła – to o miękkich opływowych kształtach. Stoły – na dekoracyjnych nogach i drewniane. Stoliki kawowe – lekkie, np. na złotych lub mosiężnych nogach i z marmurowym blatem.

Dekoracja i dodatki idealne do wnętrza w stylu francuskim

Ważnym elementem aranżacji wnętrza w klimacie paryskim są dekoracje, a przede wszystkim grafiki, obrazy, a nawet rzeźby i inne dzieła sztuki. Nie powinno tu zabraknąć luster w złotych ramach np. nad ozdobnym portalem kominkowym, ozdobnych poduszek na kanapie i dywanu o wyrazistym wzorze.

Na ścianach w mieszkaniach w stylu paryskiej kamienicy wiszą często grafiki lub biało-czarne zdjęcia, często w postaci całej galerii ściennej. Pojawiają się też efektowne, klasyczne lampy, często z oprawami z mosiądzu.

Francuski styl we wnętrzach to elegancja i miłość do przeszłości, połączona z odrobiną luzu i nonszalancji. Jeśli podoba Ci się taka aranżacja, mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci stworzyć wystrój rodem z paryskiej kamienicy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *