Czarujące wnętrze z duszą, pełne stylowych mebli, koronek, haftów i rzeźbień. Urządzone w bieli z lekką domieszką pasteli, beży i szarości, ale podniszczone, stare i lekko sfatygowane. Shabby chic to styl na pewno nie dla każdego. Podobają Ci się nieco cukierkowe wnętrza w klimacie łączącym retro z romantyzmem? Zobacz, co warto wiedzieć o aranżacjach w stylu shabby.
Jak rozpoznać wnętrze shabby chic? Wyobraź sobie buduar lub salon eleganckiej damy. A teraz pomyśl, jak wyglądałby, gdyby przez długie lata nikt do niego nie wchodził. To właśnie kwintesencja shabby chic – lekkiego, nieco kobiecego stylu, w którym główną rolę odgrywa biel i postarzane meble oraz dodatki. Styl shabby chic wygląda na swobodny i niedbały, ale w rzeczywistości to staranna i konsekwentna stylizacja, która stawia przede wszystkim na detale.
Wnętrze w tym klimacie wbrew pozorom urządzić jest niełatwo, bo blisko stąd do przesady i kiczu. Ale jeśli dobrze czujesz się w sentymentalnych aranżacjach, to może być styl dla Ciebie!
Skąd wziął się styl shabby?
Nie jest to bynajmniej styl historyczny. Pierwszy raz nazwa „shabby chic” pojawiła się w latach 80. na łamach słynnego magazynu wnętrzarskiego „The World of Interiors Magazine”. Sam styl wymyśliła projektantka Rachel Ashwell, znana jako autorka bestsellerowych poradników, jak urządzić dom w stylu shabby oraz właścicielka sklepu, w którym można kupić meble i dodatki shabby chic.
Samo określenie „shabby chic” można przetłumaczyć jako „sfatygowana elegancja” – słowo „shabby” oznacza „brudny, zniszczony”. Są to więc, zgodnie z definicją, wnętrza szykowne, ale wyglądające na zużyte i wiekowe.
Na czym polega aranżacja wnętrza w stylu shabby chic?
- Shabby to styl eklektyczny, który łączy retro, klasykę, styl francuski czy rustykalny.
- Najważniejszy wyróżnik stylu shabby chic to postarzane meble i dodatki oraz ogólne wrażenie sfatygowania.
- Kluczowa jest kolorystyka: podstawą jest biel i jej odcienie, które zestawia się z pastelowym różem, szarością, zielenią, błękitem czy beżem. Aranżacje są więc jasne, nieco cukierkowe i kobiece.
- Ściany powinny być jasne (białe lub w odcieniach bieli, np. écru), podłogi – bielone i postarzane.
- Kuchnia shabby chic wygląda niczym u stylowej babci – dobrym pomysłem będą kredensy, otwarte półki, a jako dekoracje koronki, kokardki, falbanki, kolorystyka – biel i pastele.
- Shabby chic wykorzystuje naturalne materiały, wśród których najpopularniejsze to ceramika lub porcelana, drewno czy bawełna.
- Dodatki shabby chic często dekorowane są motywami kwiatowymi. Nie brakuje tu szkatułek, bibelotów, figurek, zwłaszcza tych, które powstają przy pomocy techniki decoupage.
Stylowa sofa i fotel shabby chic – jakie meble się sprawdzą?
Shabby chic to styl, w którym króluje pewna przesada, także w liczbie mebli, które pojawiają się w salonie czy sypialni. W pokoju dziennym będą to stoliki kawowe i pomocnicze, komody, toaletki, staromodne kredensy, konsole z frezowanymi drzwiczkami na ozdobnych wygiętych nogach. Typowy dla tego klimatu będzie też fotel shabby chic, bardzo dekoracyjny, często inspirowany meblami-ludwikami, a nawet bujany.
Krzesła w typie ludwika stawia się też często w jadalni wokół dużego drewnianego stołu – na giętych nogach i rzeźbionego. Stół i krzesła towarzyszą tam kredensowi ze szklanymi witrynami, na którym często eksponuje się wiekową porcelanę.
Meble w stylu shabby chic muszą być postarzane, popękane i poprzecierane. Kolorystyka mebli to biel, z delikatnym muśnięciem pasteli. Bielone meble mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, ale w aranżacjach shabby się bez nich nie obejdziesz. W tej roli dobrze będą się czuły poprzecierane komody, stoły, kufry, kredensy i oczywiście wszystkie ludwiki. Pamiętaj, że shabby chic to także, czy może przede wszystkim, starannie dobrane detale, a zwłaszcza uchwyty do mebli. Warto wybrać ceramiczne, szklane, rzeźbione, a najlepiej – postarzane.
Gdzie szukać mebli w stylu shabby chic? Znajdziesz je bez problemu w wyspecjalizowanych sklepach stacjonarnych i online, które oferują szeroką gamę propozycji dla osób dysponujących mniejszym i większym budżetem.
Innym rozwiązaniem jest odpowiednie wystylizowanie, czyli pomalowanie, przetarcie i postarzenie „zwykłych” mebli. To bardzo popularne hobby. Renowacji i malowania mebli w stylu shabby chic możesz się nauczyć na jednym z licznych kursów lub pogłębić wiedzę przy pomocy tutoriali na Youtubie i licznych blogów poświęconych aranżacjom shabby chic i sztuce odnawiania mebli.
Styl shabby chic to także meble tapicerowane, niezbędne przede wszystkim do urządzenia strefy wypoczynkowej w salonie. Jaka kanapa pasuje do tego ozdobnego i romantycznego stylu? Sprawdzą się dekoracyjne sofy w typie ludwika, na rzeźbionych drewnianych nóżkach, z jasną tapicerką i masą poduszek w roli dekoracji. Dobrym pomysłem będzie też mebel z obiciem z aksamitu.
Shabby chic to także dodatki. Zobacz, jak je dobrać!
Trudno o styl bardziej bazujący na dodatkach niż właśnie shabby chic. Możesz śmiało korzystać z pomysłów z innych stylów – prowansalskiego, vintage, retro, angielskiego czy skandynawskiego. Każdy z nich to prawdziwa kopalnia pięknych dodatków, które uzupełnią wnętrze w stylu shabby chic.
Jakie dodatki sprawdzą się w takich aranżacjach? Bazą powinna być oczywiście biel i jej odcienie. Uzupełnij je motywami kwiatowymi lub roślinnymi w odcieniach pudrowego różu, beżu czy jasnej szarości, chociaż możesz też bazować na różnych odcieniach bieli, czyli off white.
Dobrym pomysłem będzie dekoracyjne, postarzane lustro shabby chic, z rzeźbioną drewnianą ramą, w białym kolorze i z przetarciami. Możesz je powiesić na ścianie w salonie, nad komodą w sypialni czy w przedpokoju.
Bez jakich dodatków i dekoracji nie obejdzie się jeszcze wnętrze w stylu shabby chic?
- Ozdobne firanki i zasłony.
- Haftowane lub szydełkowane obrusy, bieżniki, serwetki.
- Obrazy i grafiki oprawione w postarzane, drewniane ramy.
- Stary zegar w stylu pradziadka.
- Kwiecista, romantyczna tapeta w salonie lub za łóżkiem w sypialni.
- Falbanki, kokardki, ozdobne hafty i inne dekoracje, kojarzące się nieco z babcinym stylem.
- Eleganckie, rzeźbione świeczniki.
- Wazony z kwiatami – najlepiej ceramiczne lub szklane, malowane w romantyczne, kwiatowe wzory.
- Szkatułki, obrazki, podstawki z kwiatowymi wzorami lub motywami retro.
- Figurki, zawieszki i inne dekoracje, im więcej, tym lepiej.
- Klimatyczne i dekoracyjne oświetlenie: żyrandol w stylu shabby chic, stołowe lampki z abażurami z tkaniny czy lampa z żarówkami imitującymi świecę.
Dekoracje i dodatki shabby chic często wykonuje się (a raczej ozdabia) techniką decoupage. To metoda zdobienia polegająca na przyklejaniu specjalnych serwetek, postarzeniu ich i malowaniu lakierem. Decoupage to bardzo popularne hobby i w sieci bez najmniejszych problemów znajdziesz mnóstwo sklepów oferujących wszystko, co niezbędne do zaczęcia przygody z decoupagem.
Co można w ten sposób ozdobić? Szkatułkę, zegar, podkładki pod talerze, wazon, doniczkę albo nawet podstawę lampy. W internecie znajdziesz mnóstwo tutoriali DIY, które pokazują, jak można wyczarować prawdziwe arcydzieła nawet z rzeczy, które skazane były na śmietnik.
Styl shabby chic ma swoich zagorzałych zwolenników na całym świecie. Jeśli i Ty do nich należysz, mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci stworzyć wnętrze w tym klimacie!