Jak wybrać stolik kawowy? Wysokość to nie wszystko!

Jak wybrać stolik kawowy

Nie ma salonu bez stolika kawowego. To niezbędny towarzysz każdej sofy czy narożnika. Czy wiesz, czym się kierować, wybierając stolik kawowy? Oto najważniejsze zasady!


Jest absolutnie niezbędny. Odstawiasz na niego filiżankę z kawę, odkładasz książkę, telefon, gazetę. Gościsz przy nim przyjaciół i miło spędzasz czas z rodziną. O czym mowa? Oczywiście o stoliku kawowym! Dziś podpowiadamy, jak wybrać ten najlepszy.

Jak wybrać stolik kawowy? Jak dopasować wysokość?


Pierwszy parametr, który musisz wziąć pod uwagę, kupując stolik kawowy, to wysokość mebla. W sklepach (także w naszym sklepie internetowym) znajdziesz ogromny wybór wyższych i niższych stolików. Jego wysokość trzeba koniecznie dopasować do Twojej kanapy.


Jak to zrobić? Idealny stolik kawowy powinien być o ok. 5 cm niższy od siedzenia sofy. To wystarczająco, by można było wygodnie odłożyć trzymaną w ręku filiżankę czy pilota od telewizora. Jeśli kupisz stolik wyższy niż siedzisko sofy, nie da się z niego tak komfortowo korzystać.


Większość stolików kawowych ma wysokość w przedziale od 30 do 50 cm. Jak widzisz, różnice w wysokości mogą być znaczne!

Jaka wielkość stolika kawowego?


Kolejny ważny parametr idealnego stolika kawowego to jego długość i szerokość. I podobnie jak z wysokością – nie ma tu ścisłych wytycznych, ponieważ wymiary stolika także muszą być dobrane do konkretnego modelu sofy.


Ogólna zasada jest taka: aby Twój kącik wypoczynkowy miał odpowiednie proporcje i wyglądał harmonijnie, stolik kawowy powinien mieć długość połowy lub dwóch trzecich długości sofy. Oznacza to, że im większa kanapa, tym dłuższy powinien być stolik kawowy.


Co jednak, gdy wybieramy stolik okrągły? Zwiększanie średnicy mebla nie jest dobrym rozwiązaniem – trzeba po prostu kupić dwa okrągłe stoliki, najlepiej takie, które można wsunąć w siebie, gdy nie używamy obu.


Weź też pod uwagę odległość stolika kawowego od sofy. Powinna ona wynosić ok. 50 cm. Ten dystans gwarantuje, że wygodnie zasiądziesz na sofie bez potrzeby odsuwania stolika przy przechodzeniu, a w razie potrzeby wygodnie i bez wysiłku odłożysz trzymaną w ręku rzecz na blat.

Jaki kształt stolika kawowego wybrać?


Stoliki kawowe mają przeróżne oblicza. Bywają prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne. Mają cztery nogi lub jedną, a także różnego typu podstawy. Blaty mogą być szklane, drewniane, wykonane z płyty, spieku kwarcowego, tworzywa, metalu.


Stolik prostokątny: dobry do długiej, dużej sofy oraz do narożnika, wygodny, gdy na kanapie spędza się sporo czasu i korzysta z niej kilka osób.

Stolik okrągły: pięknie się prezentuje, sprawdzi się, gdy przy sofie stoi dodatkowo fotel, jest mniejszy i subtelniejszy niż stolik prostokątny.

Stolik kwadratowy: polecany do małych sof i narożników, zabiera najmniej miejsca, ale oferuje niewielki blat.

Wybierz styl stolika kawowego


Stoliki kawowe mogą być zaprojektowane w wielu różnych stylach. Pamiętaj, aby dobrać styl stolika do aranżacji salonu i wyglądu innych mebli w pokoju dziennym. Stolik powinien tworzyć z nimi harmonijną całość!


Styl glamour: wybierz stolik ze złotą lub srebrną (chromowaną podstawą), blat może być wykonany z materiału odbijającego światło (np. biały lub czarny połysk), ze szkła lub z materiału naśladującego marmur.


Styl Hampton: stolik kawowy do wnętrza Hampton powinien być elegancki, ale subtelny, wskazane są srebrne detale i blat ze szkła lub marmurowy, najlepiej w białym kolorze.


Styl nowojorski: wybierz srebrną podstawę, raczej nowoczesną w formie i blat z przezroczystego szkła.


Styl art déco: sprawdzi się stolik o geometrycznych kształtach, nawiązujących do klasycznych aranżacji lub dynamicznych wnętrz z lat przedwojennych, podstawa może być złota, a blat ze spieku kwarcowego.

Zwróć uwagę, że kolor stolika kawowego powinien współgrać z innymi elementami. Jeśli wybierasz mebel ze złotymi akcentami, nie może ich zabraknąć np. w jadalni czy w postaci innych detali salonu. Dobrze dobrany stolik będzie piękną ozdobą Twojego pokoju dziennego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *