Czym wyróżnia się styl nowoczesny w aranżacji wnętrz? Wbrew pozorom nie zalicza się do niego wszystkich trendów, które są aktualnie na czasie. Nowoczesne wnętrza są funkcjonalne, komfortowe i zaprojektowane z myślą o pewnej prostocie i oszczędności formy.
Nowoczesny styl urządzania wnętrz powstał jako reakcja na nadmiernie ozdobne, przeładowane meblami, kolorami i wzorami wnętrza w stylu historycznym, tradycyjnym czy rustykalnym. W pierwszej połowie XX wieku coraz śmielej do głosu dochodził modernizm, czyli odrzucenie dekoracyjności na rzecz prostoty i funkcji. Maksymą jednego z twórców modernizmu, architekta Ludwiga Miesa van der Rohe było „mniej znaczy więcej” i stwierdzenie to idealnie pasuje także do założeń mieszkania w stylu nowoczesnym.
Na współczesne aranżacje wnętrz i nowoczesność jako trend w designie czy architekturze bez wątpienia miały też wpływ takie zjawiska jak futuryzm, czyli minimalizm rodem z filmów science-fiction, Bauhaus, zakładający czystość formy i absolutne podporządkowanie wyglądu mebli, domów czy wnętrz funkcjonalności, a także kubizm z jego miłością do geometrii.
Styl nowoczesny – cechy charakterystyczne
Jeśli podoba Ci się maksymalnie proste i oszczędne w formie, ale wygodne i komfortowe mieszkanie, styl nowoczesny zdobędzie Twoje serce! Czym się wyróżniają takie wnętrza?
- Zastosowanie wyłącznie nowoczesnych, wysokiej jakości materiałów: najlepiej sprawdzi się szkło, chromowany metal, ale także innowacyjne rozwiązania jak spieki kwarcowe, konglomeraty, ciekawe tworzywa. Ich dopełnieniem może być kamień czy minimalistyczny beton.
- Prostota i minimalizm: we wnętrzach powinny znaleźć się tylko te meble, które są niezbędne i spełniają konkretną funkcję, a dodatki warto ograniczyć do minimum.
- Przestronna, otwarta przestrzeń – pomieszczenia powinny być uporządkowane, bez przeładowania i ozdób oraz bez zbędnych podziałów, za to z dużą liczbą przeszkleń i powierzchni, które odbijają światło.
- Ograniczona kolorystyka z przewagą bieli, szarości i czarnymi detal, jeśli mocne kolory to raczej w dodatkach lub jako pojedyncze akcenty.
- Wielofunkcyjność wnętrz i wyposażenia – typowe dla mieszkania w stylu nowoczesnym jest łączenie funkcji, spotykamy tu więc salon połączony z aneksem kuchennym i jadalnią, sypialnię z łazienką czy pokój dzienny, który płynnie przechodzi w taras i ogród.
Jakie kolory dominują w nowoczesnych wnętrzach?
Kolory we wnętrzu urządzonym w stylu nowoczesnym powinny być raczej stonowane i neutralne, bez krzykliwych tonów i kontrastowych zestawień. Idealną bazą jest na pewno biel lub jej odcienie (czyli barwy off white, takie jak porcelanowy czy śmietankowy) oraz jasne kolory ziemi (beż, piaskowy) i łagodne szarości (gołębia, popielata). Do tego możesz dodać nieco ciemniejszych akcentów – przede wszystkim kolor grafitowy i matową czerń.
Całość mogą ocieplić ciemniejsze barwy ziemi – koniakowe i czekoladowe brązy, zgaszone zielenie. Jeśli jednak lubisz mocne akcenty kolorystyczne, śmiało możesz je do stylu nowoczesnego wprowadzać. Kluczem jest umiar i harmonia – warto więc wybrać jeden, mocny akcent, a pozostałe elementy zachować w stonowanej, neutralnej kolorystyce.
Jak zaaranżować salon w nowoczesnym stylu?
Jak wprowadzić styl nowoczesny do salonu? Pokój dzienny powinien być przede wszystkim przestronny i otwarty. Jeśli masz w salonie duże przeszklenia, już jesteś w znakomitej sytuacji. Jeśli nie, trzeba ratować się jasnymi kolorami i materiałami odbijającymi światło, np. lustrzanymi powierzchniami.
Salon w stylu nowoczesnym warto pomalować na biało/jasnoszaro i ewentualnie postawić na mocny akcent w postaci jednej ściany w mocnym kolorze lub wykończonej ciekawą, nowoczesną tapetą, kamieniem, spiekiem kwarcowym lub płytkami wielkoformatowymi.
Idealnym pomysłem w nowoczesnym salonie będzie prosta, ale maksymalnie komfortowa modułowa sofa. Meble, w tym stolik kawowy, regał czy komoda, powinny być proste i bez zbędnych ozdób. Dobrze sprawdzą się szklane blaty, metalowe nogi lub proste elementy z elegancko wyglądającego drewna.
Zrezygnuj przy tym ze zbędnych detali i mebli, które pełnią funkcję wyłącznie dekoracyjną – gięte nóżki, ozdobne cokoły, botaniczne wzory, sztukaterie czy dekoracyjne gzymsy tu nie pasują.
Jeśli lubisz styl nowoczesny z elementami glamour, możesz pokusić się o nieco więcej dekoracyjności. Świetnym pomysłem będą więc np. lustrzane meble i odbijające światło materiały. Sprawdzą się meble na wysoki połysk, zwłaszcza te w kolorze białym czy szarym.
W salonie w stylu nowoczesnym podłogi powinny być proste i bez zbędnych ozdób. Jeśli wolisz pełen minimalizm, wybierz np. mikrocement, żywicę epoksydową czy proste, gładkie płytki. Jeśli potrzebujesz więcej dekoracyjności – modnym rozwiązaniem będą np. płytki z rysunkiem marmuru czy innego kamienia, nowoczesne z wyglądu panele lub drewniana podłoga, ale bez sęków i wyraźnego rysunku słojów.
Nowoczesna kuchnia – pomysły i inspiracje
Czym wyróżnia się kuchnia w stylu nowoczesnym? Przede wszystkim najczęściej jest otwarta i połączona z salonem w jedną, wspólną przestrzeń. Nowoczesne meble kuchenne mają prostą formę. Pozbawione są tradycyjnych uchwytów (a więc wybierz fronty otwierane bezdotykowo lub za pomocą frezu). Niedawno większość wykonana była z materiałów na wysoki połysk, obecnie jednak na topie są gładkie, matowe fronty lub frezowania.
Kolorystyka nowoczesnej kuchni to zwykle biel, szarość lub różne odcienie beżu i kolorów ziemi. Coraz większą popularnością cieszą się także czarne meble kuchenne, które zestawia się z bielą lub czernią, tworząc monochromatyczne zestawienie z czarnymi blatami i czarnymi sprzętami kuchennymi, a nawet czarnym zlewozmywakiem i baterią.
Innym pomysłem do nowoczesnej kuchni jest chromowana czy polerowana stal, często w połączeniu z bielą, czernią, szkłem nad kuchennym blatem i ewentualnie ocieplona akcentami drewnianymi.
Czy nowoczesna sypialnia to dobry pomysł na aranżację?
Czy w sypialni urządzonej w stylu nowoczesnym można odpocząć? Oczywiście i, wbrew pozorom, o wiele lepiej niż w przeładowanych, pełnych bibelotów i tkanin wnętrzach stylizowanych. Podstawą jest tu komfort – główne miejsce w nowoczesnej sypialni powinno zająć nowoczesne, wygodne łóżko. Może być drewniane lub tapicerowane, z wysokim zagłówkiem lub całą ścianą wykończoną modułowymi panelami tapicerowanymi.
Aby sypialnia była przestronniejsza, trzeba zainwestować w stałą zabudowę meblową. Dzięki temu wszystkie rzeczy łatwo da się schować, a sypialnia będzie wydawać się większa i wygodniejsza.
Nowoczesna łazienka – trendy 2022
Nie da się urządzić mieszkania w stylu nowoczesnym bez łazienki, która wpasuje się spójnie w całość. W nowoczesnej łazience liczą się rozwiązania, które poprawiają komfort jej użytkowania. Będzie to na pewno odpływ liniowy lub punktowy zamiast tradycyjnego brodzika, prosta szklana ścianka zamiast klasycznej zamykanej kabiny, nowoczesna zabudowa meblowa i minimalistyczne oświetlenie.
W nowoczesnych łazienkach coraz częściej spotyka się także rozwiązania zaawansowane technologiczne, od toalet myjących, poprzez baterie bezdotykowe czy nowoczesne termostaty, aż po elementy systemów spod znaku inteligentnego domu.