Vintage to słowo, które w ostatnich sezonach robi ogromną furorę, nie tylko w modzie, ale i w aranżacji wnętrz. To styl, który kochają miłośnicy historii, własnych korzeni i przedmiotów, które opowiadają niezwykłe historie. Jak wprowadzić styl vintage do wnętrza? Przeczytaj nasz poradnik!
Vintage to pomysł na urządzenie mieszkania, który nie odnosi się do żadnej konkretnej epoki ani stylu historycznego. W Polsce wnętrza vintage zazwyczaj inspirują się jednak latami 50., 60. i 70. W polskim designie i meblarstwie były to wyjątkowo udane i płodne lata, a dziś meble i dodatki z tamtych czasów cieszą się wielką popularnością i potrafią osiągać zawrotne ceny na internetowych aukcjach.
Jeśli marzysz o wnętrzu w stylu vintage, możesz jednak śmiało korzystać z innych historycznych inspiracji – stylu retro czy art deco z lat 20. czy 30., a nawet, wzorem angielskich wnętrz, czerpać z epoki wiktoriańskiej. Ważne, aby otaczać się meblami, dodatkami i dekoracjami, które mają już swoje lata i tak zestawiać je ze współczesnymi elementami, by tworzyły spójną i bardzo apetyczną całość.
Styl vintage – wnętrza inspirowane przeszłością
Samo słowo „vintage” w języku angielskim oznacza po prostu bardzo dobry rocznik wina. Skojarzenia są jak najbardziej prawidłowe – styl vintage we wnętrzach także odnosi się do najlepszych wzorów z lat minionych, a aranżacjom vintage przyświeca ta sama zasada, co dobremu winu – im starszy rocznik, tym lepiej.
Trzeba jednak pamiętać, że styl vintage to miłość do rzeczy z przeszłości, ale niekoniecznie do antyków. Tutaj liczą się przedmioty wyszperane na pchlich targach, internetowych aukcjach czy znalezione (to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie!) na strychu czy w zapomnianej, rodzinnej piwnicy.
Komoda z lat 50., zakurzona lampa ze stolikiem, stary fotel po dziadku czy babcine makatki sprawdzą się doskonale! Nie są w najlepszej formie? To nic, możesz je oddać w ręce fachowców lub pokusić się o własnoręczne odnowienie – kursy samodzielnej renowacji mebli, zwłaszcza z PRL-u to teraz wyjątkowo modny sposób spędzania wolnego czasu. Bez problemu znajdziesz w sieci pasjonatów, którzy dzielą się swoim hobby z innymi.
Vintage a retro – czy to to samo? Różnice między retro a vintage
Warto wiedzieć, że chociaż określenia „vintage” i „retro” często używane są jako synonimy, jest jednak między nimi różnica. Vintage to styl, który nie polega na kopiowaniu, czyli kupowaniu nowych przedmiotów (mebli, dekoracji itd.) udających stare, np. postarzanych, patynowanych, przecieranych. Tutaj liczą się raczej autentyczne stare rzeczy, wyszperane, odnowione i zestawione ze współczesnymi elementami.
Z kolei wnętrza w stylu retro to często nowe aranżacje, ale stylizowane tak, by wyglądały jak pochodzące z dawnych czasów. Jeśli masz chociaż jeden antyk, to fantastycznie, ale jeśli nie – na rynku znajdziesz sporo mebli, które doskonale je naśladują formą, kolorystyką i zdobieniami. Wnętrza retro to także nawiązujące do przeszłości wzory tapet, oświetlenie, tkaniny, a nawet takie elementy wyposażenia jak baterie, wanna czy umywalka.
Jak wprowadzić styl vintage do wnętrza?
Jeśli marzysz o mieszkaniu w klimacie vintage, do wyboru masz generalnie dwa rozwiązania.
- Jesteś szczęśliwym posiadaczem lub szczęśliwą posiadaczką starego domu albo mieszkania w kamienicy lub planujesz takie kupić? Aby urządzić je w stylu vintage, zachowaj jak najwięcej autentycznych elementów, takich jak stara stolarka okienna, drzwi, stare posadzki i zestaw je z nowymi elementami wyposażenia. Wydaje się proste? Nic podobnego! Remont starego mieszkania, zwłaszcza jeśli budynek objęty jest opieką konserwatora, to proces trudny i żmudny, pełen papierologii i kosztowny. Efekty bywają fantastyczne, a stare wnętrza odnowione w stylu vintage to prawdziwe perełki, ale droga do takiego celu bywa naprawdę wyboista.
- O wiele prostszym rozwiązaniem jest umiejętne wprowadzenie elementów vintage do nowego mieszkania. Jak to zrobić? Postaw na neutralną bazę (np. białe ściany, podłogi z drewnianej jodełki w stylu klasycznym czy francuskim) i dobieraj do nich wyszperane przez Ciebie perełki vintage – np. komodę w stylu lat 50., fotel 366 Chierowskiego, krzesła z PRL. Możesz je śmiało zestawiać z loftowymi regałami (drewno + czarna stal), współczesnymi kanapami lub innymi nowymi meblami. Całość trzeba uzupełnić klimatycznymi dodatkami i dekoracjami oraz oświetleniem w stylu vintage.
Meble vintage – co się sprawdzi i gdzie ich szukać?
Podstawą aranżacji wnętrza w klimacie rodem z przeszłości są meble w stylu vintage. Jeśli kochasz przedmioty z duszą, nie będziesz mieć żadnych problemów z ich znalezieniem – w Polsce trwa prawdziwy boom na meble z PRL! Które z nich to prawdziwe perełki?
Doskonałym przykładem świetnego i funkcjonalnego designu są projekty Spółdzielni ŁAD, które stawiały na funkcjonalność i ponadczasowość, a przy tym prostotę. Ogromną popularnością cieszą się dziś meble projektowane przez Józefa Chierowskiego, przede wszystkim słynny fotel 366, kiedyś wyposażenie większości domów, dziś – przedmiot pożądania koneserów.
Innym znakomitym projektem jest krzesło Muszelka Teresy Kruszewskiej, krzesła skoczki, fotel RM58 Romana Modzelewskiego, krzesła Rajmunda Teofila Hałasa czy meblościanka Bogusławy i Czesława Kowalskich. Wiele innych mebli z epoki PRL, takich jak komody na wysokich nóżkach, stoliki z lampą i gazetnikiem, meble z żyłkami pod telewizor, słynne amerykanki do spania można śmiało wykorzystać do stworzenia pięknego i niepowtarzalnego wnętrza vintage.
Gdzie szukać mebli vintage? Jeśli masz dużo czasu, możesz samodzielnie wyszukiwać je na pchlich targach czy w internecie. Zawsze warto też popytać starszych członków rodziny czy nie przechowują zakurzonych skarbów na swoich strychach czy piwnicach. Na Facebooku znajdziesz też bez problemu sporo grup, które wymieniają się informacjami o różnych perełkach lub prowadzą aukcje ich sprzedaży.
Jeśli czasu masz mniej, możesz kupić meble vintage w sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży tego typu skarbów.
5 porad, jak urządzić wnętrze vintage
Vintage to styl, który łączy ze sobą inspiracje z różnych innych styli i epok historycznych. Aranżacje mogą więc wyglądać naprawdę rozmaicie. Oto kilka najważniejszych wskazówek, o czym nie możesz zapomnieć, urządzając wnętrze w tym modnym klimacie:
- Kolorystyka wnętrz w stylu vintage – podstawą zrób ponadczasową biel, dobrze sprawdzi się też jasna szarość czy beże. W dodatkach warto zaszaleć i postawić na kolorystykę typową dla klimatu vintage. Jeśli lubisz lata 60. I 70., mogą to być np. pomarańcze, zielenie, kolor musztardowy, ewentualnie po prostu czerń i biel.
- Vintage kocha mocne i wyraźne wzory. Dobrze sprawdzą się desenie geometryczne, koła, kwadraty, prostokąty, kropki, ale To ty decydujesz – w sklepach znajdziesz mnóstwo pomysłów na zasłony, poduszki czy inne tkaniny w klimacie retro.
- Na ścianach (np. za łóżkiem w sypialni, za sofą, na ścianie telewizyjnej albo za stołem w jadalni) dobrze wyglądać będą tapety ze wzorami z epoki, naturalna cegła lub np. kilimy i plecionki.
- Podłoga we wnętrzu vintage – najlepszym wyborem będzie ponadczasowa drewniana jodełka (klasyczna, czyli z deszczułkami układanymi pod kątem prostym lub jodełka francuska, gdzie deseczki są ułożone pod kątem 45 stopni i tworzą charakterystyczny grot strzały). Pewnym wyborem są też proste deski lub płytki w stylu vintage, np. gorseciki lub inna mozaika inspirowana przeszłością.
- Oświetlenie w stylu vintage to niezbędne uzupełnienie każdej aranżacji. Co się sprawdzi? Klasyczne żyrandole, np. z abażurami z tkaniny, stojące lampy inspirowane latami 60. czy 70., lampki stołowe w stylu lat 50. Możesz wyszukiwać perełki z epoki lub znaleźć nowe modele, które idealnie pasują do stylu vintage.
Styl vintage to także dodatki – jak je dobrać?
Aby Twoja aranżacja vintage była kompletna, nie możesz zapomnieć o dodatkach i dekoracjach. Szukaj ich na pchlich targach, w sklepach internetowych i na aukcjach. Świetnym wyborem będą słynne figurki ćmielowskie (czyli tzw. pikasy), porcelana z Bolesławca, Włocławka czy Tułowice, Cepeliowskie dywany, kilimy, wazony, świeczniki, doniczki i kwietniki, stare zegary albo bardzo popularne kiedyś w polskich domach „siwe” dzbanki.
Na ścianach zawieś plakaty z epoki, retro reklamy perfum, przedstawień teatralnych czy innych popularnych wiele lat temu produktów czy dawne kinowe afisze. Genialną dekoracją wnętrza w stylu vintage będą też kufry i walizki – idealnie się nadają chociażby do roli nietypowego stolika kawowego.
Dom miłośnika stylu vintage to przytulna i ciepła przestrzeń, nieco sentymentalna i pełna wspomnień, ale całkiem współczesna. To wnętrze, w którym każdy przedmiot ma znaczenie i własną historię, a przede wszystkim świetna odtrutka na monotonne i jednakowe wnętrza z najnowszych katalogów.