Dodaj blasku Twojemu wnętrzu! Czas na złote akcenty w salonie, sypialni i jadalni

Złoty kolor to jeden z najmocniejszych trendów 2022 roku. Zdecydowanie będzie też rządził w sezonie 2023! Co warto wiedzieć o dekoracji wnętrz z pomocą złotych akcentów? Z czym zestawiać złoto i do jakich stylów aranżacji pasuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Historia fascynacji złotem sięga 8 tysięcy lat!

Złoto i aranżacja wnętrz mają za sobą bardzo długą wspólną historię. Od zawsze ten szlachetny, błyszczący metal był najważniejszym wyznacznikiem luksusu i zamożności. Pierwsze ślady wypłukiwania złota przez ludzi datuje się już na 6 tysięcy lat p.n.e. Złoto gościło w pałacach królów i możnowładców, dekorowano nim posągi najznamienitszych osobistości, bogate kościoły, a najbogatsi prześcigali się wręcz w ilości złota, która ich otaczała.

Złote ozdoby i dekoracje do wnętrz wykonywali już starożytni Babilończycy i Egipcjanie. Czy wiesz, że w grobowcu faraona Tutanchamona znaleziono złote przedmioty o łącznej wadze kilkuset kilogramów, w tym złoty rydwan, słynną złotą maskę ważącą 11 kg i 110-kilogramową złotą trumnę, złote krzesło-tron oraz setki innych złotych artefaktów? Zachwycał także znaleziony przez Heinricha Schliemanna w Troi tzw. skarb Priama – znalezisko składające się z 9 tysięcy złotych przedmiotów, w tym wspaniałej biżuterii i pucharów.

Złoto w starożytności wydobywano w postaci mniejszych lub większych grudek, łusek i bryłek złota zwanych samorodkami. Najwięcej kopalni złota znajdowało się w Nubii i w Indiach. Nawet w Polsce swego czasu istniały kopalnie złota, w tym m.in. w Legnicy i Złotym Stoku.

Skąd taka miłość do złotego kruszcu? Oprócz tego, że ma piękny wygląd i blask, nie rdzewieje, nie niszczy go woda, słońce ani mróz, złota jest po prostu… bardzo mało. Statystycznie na każdego człowieka na świecie przypada go zaledwie kilka gramów, a co gorsza, wyjątkowo mało zostało go do wydobycia. Właśnie dlatego złoto od dawna pobudza wyobraźnię ludzi na całym świecie, a złote (czy też w kolorze złota) meble, dekoracje i dodatki bardzo chętnie goszczą w naszych domach.

Złoty kolor we wnętrzu – nie tylko do pałacowych aranżacji!

Złoto w naturalny sposób kojarzy się z przepychem, luksusem i bogactwem. Oczywiste inspiracje wnętrzarskie to więc styl pałacowy, gdzie złoto świadczy często o statusie właścicieli, a więc po prostu musi być go dużo. Z tych samych powodów złoto w bogatych domach wprowadzano często z przesadą i przesytem. Szybko stało się więc także synonimem braku gustu, kiczu i nowobogactwa. Dlatego też przez wiele lat obecność złotych mebli, tkanin i dekoracji traktowano jako przejaw złego smaku, a architekci czy projektanci raczej złota unikali.

Od jakiegoś czasu złote akcenty przeżywają jednak w świecie wnętrz prawdziwy renesans. Na nowo docenili je najwięksi architekci, designerzy i trendsetterzy. Wróciło jednak w zupełnie innej, eleganckiej i wysublimowanej postaci. Nie dominuje już wnętrza, ale podkreśla jego luksusowy charakter, dodaje blasku i ociepla aranżację.

W jakich stylach złote dodatki, tkaniny, dekoracje czy meble wyglądają najlepiej? Pierwszy trop to z pewnością bardzo modny dziś styl modern classic, który zastąpił popularny jeszcze niedawno glamour. Modern classic łączy współczesne rozwiązania z klasycznym szykiem i elegancją. Obok ponadczasowych kształtów, sztukaterii, lśniących tkanin, luster czy jasnych, pastelowych barw to właśnie złote akcenty najlepiej definiują ten piękny styl aranżacji.

Złote dekoracje, dodatki czy nawet elementy pojedynczych mebli doskonale pasują też do innych stylów uważanych za klasyczne – stylu paryskich kamienic czy przedwojennego art déco. Złoto fantastycznie odnajdzie się jednak także w nowoczesnych aranżacjach, bliskich minimalizmowi, a także we wnętrzach industrialnych czy skandynawskich. Ociepli surowe przestrzenie, dodaje im blasku i rozjaśni je.

Jak stosować złoto we wnętrzach? Najważniejsze zasady?

  • Pamiętaj, że złoto zawsze świeci najjaśniej, nie powinno mieć więc konkurencji. Nie zestawiaj go w szczególności z krzykliwymi kolorami, tylko z neutralnymi lub stonowanymi.
  • Najlepiej wydobędziesz blask złota, gdy umieścisz je w towarzystwie szlachetnego drewna czy marmuru (zwłaszcza białego marmuru Carrara). Złoto bardzo dobrze pasuje także do betonu czy szkła.
  • Ze złotem bardzo łatwo przesadzić, a wnętrze stanie się wtedy kiczowate i krzykliwe. Słowo-klucz to umiar. Łącz je raczej z jednolitymi powierzchniami i stosuj subtelnie, w dodatkach, a nie np. w postaci całej złotej ściany czy dużego złotego mebla. Stolik kawowy ze złotą podstawą jak najbardziej tak. Sofa obita złotą tapicerką już niekoniecznie!
  • Jeśli nie jesteś projektantem wnętrz, nie bierz się za aranżację w stylu eklektycznym, zwłaszcza łącząc różne style historyczne. Żeby zrobić ze smakiem salon inspirowanym barokowym przepychem, trzeba mieć naprawdę dużo wyczucia i doświadczenia! Lepszy pomysł to eleganckie i neutralne wnętrze oraz złoto jako akcenty – lampa, konsola, stolik, obraz ze złotymi elementami, wazon, poszewki czy drobiazgi jak patera i akcesoria stołowe.
  • Do złotego koloru najbardziej pasuje biel, szarości oraz beże. Jeśli podoba Ci się aranżacja w klimacie art déco, możesz zestawiać złoto z czernią. Inni dobrzy towarzysze dla złotych akcentów to granat, ciemna zieleń, burgund, terakota, ochra i sjena, indygo, kobalt (intensywny niebieski).

Salon i jadalnia ze złotymi akcentami – co się sprawdzi?

Złote elementy bardzo ciekawie można zastosować, urządzając pokój dzienny oraz jadalnię, która najczęściej występuje dziś właśnie jako część otwartego salonu. Oczywisty trop to elegancki stolik kawowy, np. z czarnym lub marmurowym blatem i złotą podstawą. Może być nowoczesny, ale także w stylu nowojorskim, art déco czy Empire. Fajny pomysł to także złoty stolik z przezroczystym blatem ze szkła.

W parze ze stolikiem w strefie wypoczynku w salonie możesz ustawić także elegancką złotą konsolę. W pokoju dziennym może grać rolę miejsca na dekoracje czy wazon z kwiatami/ W przedpokoju – zrobić efekt wow! wspólnie ze złotą ramą lustra.

Prostym i efektownym sposobem na wprowadzenie złota do salonu i jadalni jest także złote oświetlenie. Co powiesz na spektakularną złotą lampę wiszącą nad stołem albo wyspą w nowoczesnym wnętrzu? Możesz wybrać oświetlenie w stylu glamour lub w skandynawskim stylu, gdzie złoty blask łączy się z bardzo prostą formą.

Oprócz tego w salonie ze złotymi akcentami nie może zabraknąć dekoracji. Złote figurki, patery, obrazy ze złotymi detalami, wazony, zegary ścienne i stojące, lustra oraz świeczniki budują elegancką atmosferę luksusu i wyrafinowania.

Złota sypialnia – postaw na tkaniny ze złotymi elementami

Blasku możesz dodać również sypialni, nawet tej w bardzo nowoczesnym stylu. Polecamy poszewki na poduszki z biało-złotym lub czarno-złotym wzorem. Te z motywem egzotycznych liści są dziś najmodniejsze! Na łóżku może zaś znaleźć się dekoracyjna narzuta – drukowana w złote wzory będzie bardzo wytworna! Po obu stronach łóżka powieś złote kinkiety lub postaw lampki nocne w tym kolorze.

W stylowej sypialni stwórz też elegancką strefę niczym z dawnego buduaru damy. Przyda się toaletka lub konsola, do tego dekoracyjny pikowany puf i piękne lustro. Oczywiście wszystko ze złotymi akcentami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *