5 trendów wnętrzarskich, które zagoszczą w domach w 2023 roku. Znasz je wszystkie?

Trendy w designie i aranżacji wnętrz bywają bardziej lub mniej ulotne. Zostają z nami na dłużej lub zmieniają się z sezonu na sezon. Co będzie na topie w roku 2023? Przedstawiamy 5 trendów, o których będzie głośno! Niektóre z nich już rządzą na światowych targach i w kolekcjach trendsetterów!

1. Avant basic – kolorowy trend, który czerpie z lat 80. i pop artu

Na przekór kryzysom i trudnej rzeczywistości nasze wnętrza w roku 2023 będą kolorowe i wesołe. Niemały wpływ na to ma nowy trend avant basic, który panuje już na Instagramie, Tiktoku czy Pintereście i pomału zaczyna się wkradać do aranżacji wnętrz.

Avant to skrót od słowa „awangarda”. Basic oznacza bazowy, podstawowy, ale także prosty. Avant basic jest więc trendem, który we wnętrzach łączy awangardowe kolory i wzory z bardzo prostą formą. Bardzo mocno czerpie ze stylistyki lat 80. i 90., trafia więc w gusta osób, które przeżywały wtedy swoją młodość (obecnych 40-latków), ale także do młodych osób, które inspirują się latami, w których panowały kosmiczne kolory i szalone wzory, a na scenie rządził Michael Jackson, Madonna, ale też grunge i rockowa estetyka.

Avant basic nawiązuje również do pop artu, stylu reklam i komiksów, klimatu funky z lat 70., ale także działalności Grupy Memphis – awangardowej grupy architektów i projektantów, tworzących pomysły do wnętrz kipiące od koloru i niebojące się stylistyki kiczu.

Avant basic to wnętrza, w których łączy się kolory i wzory pozornie do siebie niepasujące. Błękit, fiolet i zieleń? Krata i pasy? Lastryko i laminaty? Zaokrąglenia czy łuki z lat 70? Futurystyczne aranżacje? Wszystko to miksuje się w niepowtarzalny projekt, w którym najważniejsza jest wolność i swoboda twórcza.

Kolory, które szczególnie lubi trend avant basic to pastele (zwłaszcza róż, fiolet, żółty). Wnętrza w tym stylu budzą zdumienie, wywołują uśmiech i na pewno gwarantują efekt wow!

2. Neo retro – eklektyczne wnętrza inspirowane przeszłością

Moda na vintage, czyli aranżacje, które czerpią z szeroko rozumianej przeszłości, od XIX wieku po lata 70. nie przemija. Neo retro to jednak bardzo luźna interpretacja historycznych wzorów. Nie chodzi o to, aby dokładnie odtwarzać mieszkania sprzed lat, ale by mieszać style, konwencje i po prostu dobrze się bawić. Nie traktujemy przeszłości dosłownie, ale cenimy to, co nam przyniosła i czerpiemy z tego pełnymi garściami.

Jak urządzić wnętrze w klimacie neo retro? Najlepszy trop to meble, kolory, wzory z lat 50., 60 i 70. Sprawdzą się żywe kolory, geometryczne motywy, koła, zygzaki czy kwadraty niczym z żurnali modowych z PRL. Warto jednak pamiętać, aby znalazły się raczej w dodatkach, a nie na dużych powierzchniach.

Neo retro nie obejdzie się bez stylizowanych mebli – najlepiej na długich i smukłych nóżkach. Komody, stoliki i szafki w tym klimacie bez problemu można znaleźć w wielu sklepach wnętrzarskich lub przeszperać pchle targi czy nawet piwnicę dziadków.

Żeby zaakcentować w stylu neo retro przedrostek „neo”, meble z PRL warto połączyć z nowoczesnymi, np. lustrzanym stolikiem kawowym czy minimalistyczną toaletką. Dobrym rozwiązaniem będą też kolorowe sofy (np. welurowe lub sztruksowe – ten materiał zdecydowanie wraca do łask), wysokie przeszklone regały, półki na winyle czy obrotowe fotele w stylu lat 70., koniecznie w mocnym kolorze.

Neo retro we wnętrzach tworzą też dodatki. Kolorowe szkło z PRL, wzorzysty wazon, ceramiczne doniczki, stare zegary, makatki i kilimy na ścianach, gramofon lub stare radio tworzą niepowtarzalny klimat!

Jakie kolory wybrać do stylu neo retro? Ten trend kocha mało oczywiste połączenia. Soczyste barwy łączymy tu więc z łagodnymi pastelami i kolorami ziemi. Szary i limonkowy? Musztardowy i rudy? Szmaragdowy zielony i kanarkowy żółty? Wszystkie propozycje się tu sprawdzą, pod warunkiem, że połączysz je z neutralną bazą.

3. Kawaii – wnętrza inspirowane japońską popkulturą

Kawaii to jeden z tych trendów, który zaczął się na Instagramie, a teraz coraz częściej wkracza do świata wnętrz. Wywodzi się z kultury popularnej Japonii. Samo słowo „kawaii” oznacza „słodki, uroczy”. Wnętrza kawaii mają więc być sympatyczne, wesołe, delikatne, baśniowe i nieco dziecięce, a nawet cukierkowe.

W Japonii kawaii to już nawet nie moda, ale po prostu styl życia wielu osób, a także nurt, który obejmuje aranżację wnętrz, modę, estetykę miejskiej architektury, sklepów, sprzętu RTV, opakowań. Wnętrza kawaii przypominają baśniowe domki – są pełne pastelowych kolorów, wzorów, symboli i postaci z dziecięcych bajek.

Estetyka kawaii przeniknęła także do europejskich trendów wnętrzarskich. Widać ją pomału w polskich wnętrzach. Tworzą ją pastelowe, delikatne kolory, wśród których króluje róż, błękit i turkus, zaokrąglone kształty i liczne nawiązania do japońskiej kultury, mody i sztuki. Pastele łączy się z bielą i jasnym drewnem. Świetnym pomysłem mogą też być tapety z motywami z japońskich bajek, wzorami kwiatowymi, baśniowymi czy nawiązującymi do jedzenia (zwłaszcza słodyczy – ciastek, lodów, babeczek itd.).

4. Natura w luksusowym wydaniu

Inspiracje kolorami i materiałami z natury rządzą we wnętrzach już od dobrych kilku sezonów. Pokochaliśmy wzory roślinne, tapety z motywami lasu, drewniane stoły i stoliki, kolory przyrody – granatowy jak pochmurne niebo, błękitny jak morze, butelkowy zielony, ciemny jak głębia oceanu. Doceniliśmy także trwałość i ponadczasowość naturalnych materiałów, stąd moda na drewniane lamele, forniry, ryflowane fronty, ale także szkło i rysunek kamienia, zwłaszcza marmuru.

W tym roku natura jeszcze mocniej niż poprzednio łączy się z luksusem. Rozumiemy go jako korzystanie z wysokiej jakości, drogich materiałów naturalnych i łączenie ich z eleganckimi dodatkami czy nawet dziełami sztuki. Dlatego we wnętrzach urządzonych w kolorach ziemi, prostych i niemal powściągliwych pojawiają się luksusowe złote i srebrne akcenty, piękne rękodzieło, niepowtarzalne i unikatowe przedmioty.

Jednocześnie można obserwować rezygnację z tworzyw na rzecz drewna, metalu, szkła i materiałów naturalnych, kupowanie rzeczy wysokiej jakości na lata i minimalistyczną elegancję, czyli proste, ale doskonałe jakościowo meble, dodatki i dekoracje.

Co się sprawdzi w takim wnętrzu? Kolory dobrane bez kontrastów, różne tony tej samej barwy, a nawet aranżacje spod znaku total look (czyli np. w całości beżowe). Popularność zdobyła tkanina bouclé, zwłaszcza w kolorach beżu i écru. Do łask wraca elegancka plecionka wiedeńska, a nawet tweed.

5. Modne kolory na rok 2023

We wnętrzach rządzą kolory. Obserwować ten trend można od kilku lat. Zamiast królującej jakiś czas temu bieli pojawiła się szarość, którą zdetronizowały chłodne barwy zaczerpnięte z natury: ciemna zieleń (butelkowa, szmaragdowa, malachitowa), granat i pastele (błękit, mięta, pudrowy róż).

Rok 2023 będzie jednak stał pod znakiem powrotu ciepłych kolorów – pomarańczy, rudości, czerwieni. Widać to już w końcówce roku 2022. Jedna z dużych marek wyznaczających kolorystyczne trendy, czyli Benjamin Moore, ogłosiła w październiku 2022, że ich kolorem roku 2023 będzie Raspberry Blush – połączenie pomarańczu z malinowym różem. Z kolei AkzoNobel kolorem roku 2023 uznał cudowny beż, czyli ciepły odcień łączący tony piasku i ziemi.

We wnętrzach coraz śmielej pojawiają się kolory koniakowe, rude, pomarańczowe. Wielką popularnością cieszy się odcień terakota (wypalona glina, połączenie czerwieni ze stonowanym pomarańczowym), ceglasty oraz burgundowy (bordowy). Wnętrza w 2023 roku będą więc ciepłe, pełne energii, przytulne i bardzo naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *